VyprVPN İncelemesi 2018

VyprVPN İncelemesi 2018

VyprVPN Review

VyprVPN is a VPN service provider established by the Golden Frog Company in 2010, based in Switzerland. It is a large-scale service provider with server that finds the number of faces in different geographic regions. Founded in order to create a secure connection opportunity for Internet users, the American company’s equipment and software are completely their own.

Compared to software and hardware leasing companies, it can be said that the company is more resistant to data leaks that may arise from third party companies. You may also see many more privileges in the following VyprVPN review article.

The location of the VyprVPN service has been selected by fine-tuning it. Switzerland strongly advocates and supports the rights of companies to data privacy. This country is also not a member of the EU and it is not obligatory for countries that share or transmit 5 eyes or 14 Agent Eye ül user data to each other.

VyprVPN Features

Technical specifications

The company has over 700 servers in 70+ countries. With so many server options and geographic space opportunity, you can unblock thousands of sites. With the service that allows you to connect with 5 devices at the same time, you can reach the same level of privacy in both your home and office devices. In addition, the operating software you use does not notice .

The Swiss private network supports Windows, MAC, Android and iOS systems. You can also watch TV broadcast using the VyprVPN app for TV. Other supported apps include routers, Anonabox, Blackphone and QNAP. Regardless of the device, the VPN service provides fast and unlimited broadband usage and Internet speed.

Is VyprVPN Safe? Privacy & Encryption

Golden Frog has been fighting for the privacy of the masses for a long time. Therefore, we should not be surprised that VyprVPN has very strict applications for the safety of users. All kinds of hardware and software required to ensure the security of the network and only his own company can use.

From hosting their servers to having internal DNS, this VPN service will never allow any possible leakage cases. In addition, the vendor industry standard uses OpenVPN encryption, Ipsec and their own protocol called Chameleon. Of course, such a tight security has a price. But it is better to have a quality security than cheap products that offer bad services.

VyrprVPN claims that it stores the entry entry in a minimal log ie 30 days . It stores your actual IP address, connection times, broadband usage and server IPs you enter on the internet.

user interface

The user interface of the VyprVPN service is not only pleasant to the users, but also very easy to use. Some services that pop up in new windows may seem annoying, but in general they have a user-friendly interface. Your IP address is shown on the homepage. The VPN protocol and firewall you are using are also shown for easy configuration.

By default, the service provider directs you to the nearest or fastest server to your actual location. They have servers on all major continents; So with this Swiss-based VPN, speed will never be a problem for you. You can also choose the server you want manually using the company’s impressive settings dialog. Another feature you can set according to your request is to use VPN service at any time.

Performance

VyprVPN is passing through many companies with consistent speed and secure connections. Servers are available in America, Europe, Central Asia and Africa. This diversity gives the company the opportunity to deliver a fast connection anywhere in the world. Speed ​​performance in different regions confirms the company’s main claim. The Swiss company is one of the fastest companies in the world.

Kendi donanımlarını ve sunucularını kullandıklarından dolayı, yalnızca şirketin kendisi güvenlik ve gizlilik politikalarını değiştirebilir. Gizlilik için yapılan test sonuçları şirketi pek çok rakibinin üzerinde gösteriyor.

Kullanım kolaylığı

Kusursuz kullanıcı arayüzü ve özelleştirilebilir Ayarlar diyaloğu sayesinde VPN hizmetinin tüm özelliklerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. VyprVPN indirme özellikleri, ücretler ve diğer tüm araçlar tek bir alanda gösteriliyor. Tek yapmanız gereken bir ödeme yöntemi seçmek ve sonrasında VPN hizmetini on dakikadan az bir sürede indirebileceksiniz.

VyprVPN Avrupa’nın pek çok alanında Netflix’i açamıyor, fakat diğer nedenler için bu hizmeti kullanmak çok kolay. Kurulumdan özelleştirmeye kadar İsviçreli şirket yeni başlayanlar ve veteranlar için aynı rahatlıkta. Eğer herhangi bir sorundan dolayı kullanamıyorsanız şirketin web sitesi size başından sonuna kadar abonelik sürecinde yol gösterecek abonelik rehberine sahip.

Müşteri Desteği

Bir VPN hizmetinin müşteri hizmetlerinin etkinliğini eleştirmek epey zor. Fakat kullanıcıların VyprVPN incelemelerini çevrimiçi okuduğunuzda; İsviçreli şirketin kullanıcılarına göre şirketin yüceltildiğini ve yüksek oylar aldığını görebilirsiniz. Gerçek bir insanla konuşmak için canlı chat desteği ve etkili bir şekilde çalışan bilet sistemine sahipler. Sıkça Sorulan Sorular kategorisi de aklınıza gelebilecek pek çok sorunun cevabını sunuyor. Ekstra destek için şirketin forum sayfalarına girip destek ekibine de ulaşabilirsiniz.

VyprVPN Ücret ve Paketleri

Kaliteli hizmetler sunan VPN’lerin biraz pahalı oldukları bilinir. VyprVPN ne çok ne de ucuz. Şirket güvenilir hizmetleri ve bütçe dostu ücret politikası arasında denge kurmayı başarmış. Bazı hizmet sağlayıcılarının aksine İsviçreli şirket ucuz olsun diye hizmet kalitesini düşürmeye niyetli değil. Herkes, şirketin en iyi şekilde puanlanan hizmetlerine erişebilir. Tek eklenen fark ödeme yöntemi ve seçtiğiniz paket.

Temel Plan

Temel plan aylık olarak faturalandırılan ve ücreti $9.95 olan pakettir. Aynı anda üç cihazda koruma sağlayabilen ve Golden Frog tarafından sunulan pek çok hizmetin kullanılabildiği ürün. Fakat temel plan ile şirketin tescilli ürünü Chameleon güvenlik özelliğinden yararlanamazsınız.

Yine de VPN hizmetlerini engelleyen bir ülkede yaşamıyorsanız tescilli Chameleon özelliğine büyük olasılıkla ihtiyacınız yoktur. Bu özgün hizmet, sizi hükümetinize afişleyecek ve VPN hizmeti kullandığınızı ortaya çıkaracak meta verileri siler. Temel plan ile kullanamayacağınız diğer bir özellik ise VyprVPN bulut hizmeti.

Premium Plan

Temel plana benzer şekilde, premium plan abonesi olursanız ilk ay için %50 indirim kazanacaksınız. Ayrıca VyprVPN kuponlarını çevrimiçi de bulabilirsiniz. Fakat paketin ücreti aylık $12.95 ve Golden Frog tarafından sunulan tüm hizmetlere erişim hakkınız var. Şirket, müşterilerinin %73’ünün premium plan abonesi olduğunu iddia ediyor. Bunun nedeni büyük olasılıkla yıllık plan için premium satın aldığınızda elde ettiğiniz indirim oranıdır.

Kripto para birimlerini sevenler VyprVPN ödeme planlarından dolayı hayal kırıklığına uğrayabilir. Bitcoin ve diğer altcoin türleri kabul edilmiyor. Bunun yerine PayPal, Kredi Kartları ve Alipay destekleniyor. Eksi puan verdiren başka bir nedeni de ödeme işlemini tamamlamak için gerçek adınızı ve adresinizi vermeniz gerekiyor.

VyprVPN İncelemesi Özet

İsviçre merkezli VPN hizmet sağlayıcı, VyprVPN sert internet sansür yasalarının olduğu bölgelerdeki kullanıcılar için mükemmel bir tercih. Şirket, kullanıcı gizliliğini garantilemek ve güvenli İnternet bağlantısı erişime sağlama ilkeleri üzerine kurulmuş.

It has servers in every corner of the world and is one of the best solutions for users in remote areas. VyprVPN is fast, efficient and easy to use. Whether you’ve used VPN service many times before or after, you’ll like the Golden Frog product.

You pay a reasonable fee when you purchase an annual plan, especially if you are above average. To obtain a user experience without purchasing a premium package, visit the company’s website and use the 3-day trial period. You can then decide if you want to buy the company’s services.

Leave A Comment0Replies to “VyprVPN İncelemesi 2018”